List of Pro Vice-Chancellors of Ranchi University
Sl.No. Name Working Period
1 Dr. Yakub Mashi 1975 - 02.02.1977
2 Dr. P. C. Horo 03.02.1977 - 26.06.1980
3 Dr. K. C. Bose 27.06.1980 - 26.06.1983
4 Dr. R. P. Singh 27.06.1983 - 16.02.1984
5 Dr. P. C. Horo 17.02.1984 - 13.11.1985
6 Dr. R. D. Munda 14.11.1985 - 25.05.1987
7 Dr. R. Badrinarayan 26.05.1987 - 14.09.1990
8 Dr. M. K. Hassan 15.09.1990 - 28.10.1997
9 Dr. S. S. Hussain 03.04.1998 - 02.04.2001
10 Dr. Anand Bhushan 26.06.2001 - 25.06.2004
11 Dr. A. A. Khan 26.06.2004 - 31.12.2005
12 Dr. Salil Kumar Roy 02.01.2006 - 26.06.2007
13 Dr. Salil Kumar Roy 28.09.2007 - 17.01.2009
14 Dr. V. P. Sharan 23.10.2009 - 22.10.2012
15 Dr. M. Raziuddin 25.04.2013 - 30.05.2016
16 Dr. S. K. Shukla 17.06.2016 - 09.08.2016

 

JoomShaper